top of page
DSC00033_edited.jpg
IMG-4924.JPG

Ali Özcan (3 Mart 1997, İstanbul) veya Alican Özcan, Türk şarkıcı, söz yazarı ve oyuncudur.
İstanbul'da doğdu ve ilköğrenimini Çanakkale'nin Biga ilçesinde tamamladı. Başlangıçta, futbol odaklı bir kariyer sürdürmeyi hedefledi. 13 yaşında ilk transferini Dardanelspor A.Ş.'ye yaptı. Lise 1. sınıfta Manisaspor'a transfer olması nedeniyle Manisa Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'ne başladı ve tam bir yıl sonra Bucaspor'a transferi gerçekleşti ve eğitimine Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'nde devam ederek mezun oldu.
Üniversite hayatı lise gibiydi. Ege Üniversitesi'ni kazandı ve 2. sınıfı bitirdiğinde yaz müzik ve oyunculuk çalışmaları için İstanbul'a yerleşti. Üniversitesinin 3. ve 4. sınıfını Haliç Üniversitesi'nde bitirerek mezun oldu.


2018'de "İzmir Sabahı" şarkısıyla çıkış yaptı ve 2019'da "İzmir Sabahı (Akustik)" ve ilk stüdyo EP albümü  ve "Aşktan Haber Var"ı yayınladı. EP Albümünde "Aşktan Haber Var", "Duymuş Olurum" ve "Bıraktım Kendimi" adlı şarkılar yer alıyor.

Oyunculuk eğitimi alırken Kanal D'de yayınlanan Koca Koca Yalanlar adlı dizide 9 bölümde rol almıştır.

2020 yılında kendi HomeStudio'sunu kurdu ve çalışmalarını bu şekilde yürütmektedir.

Piyano da çalan Alican Özcan, kaydettiği klasik eserleri ve ürettiği eserleri dijital platformlarda yayınlama kararı aldı ve Fransız besteci Erik Satie'nin Gnossienne No.1 ve Gnossienne No.2'nin ilk eserlerini YouTube'da yayınladı. İlk eseri "Rêverie" 18 Ocak'ta yayınlandı.

Aynı zamanda yönetmen olarak ilk klibini Barçın'ın seslendirdiği Sezen Aksu'nun eseri "Kaybolan Yıllar" oldu.

Ardından Baran İmamoğlu'nun "Açsın Yapraklarım" adlı çıkış şarkısına klip çeken Ali Özcan, yönetmenlik alanında da adını duyurmaya başladı. 

2022 yılında düzenlemesi ve klip yönetmenliğini de üstlendiği Barçın'ın seslendirdiği "Lügat" adlı çalışma Avrupa Müzik etiketi ile yayınlandı. Spotify'da "New Music Friday Türkiye", Apple Music'te ise "Zirvedekiler: Türkçe Alternatif" listelerinde yerini aldı.

Günümüzde ise Pop, Alternatif türünde Ali Özcan adıyla müzik çalışmalarına devam etmektedir. Alican Özcan adıyla "Klasik ve Enstrümantal" çalışmalarına devam etmektedir.

Aynı zamanda akademik olarak da başarı hedefleyen Ali Özcan, Haliç Üniversitesi'nde Antrenman Bilimi alanında master yapıyor. 

IMG-4903_edited.jpg
bottom of page